Шило Г. Наддністрянський реґіональний словник

Словник фіксує різноманіття лексики та фразеології (близько 10 000 одиниць) наддністрянського говору, зібраних у понад 500 населених пунктах Львівської, Тернопільської та північних районах Івано-Франківської областей. Це багаторічна праця доктора філологічних наук, професора Гаврила Федоровича Шила. Словник було створено за життя професора, але з різних причин не опубліковано. Для мовознавців, етнографів, істориків, викладачів, учителів, студентів, аспірантів, широкого кола поціновувачів українського слова.

Реєстрові слова у Словнику здебільшого подано в сучасному літературному нормативному написанні за абеткою, на підставі польових записів наведено у словникових статтях і текстові ілюстрації, записані фонетичною транскрипцією.

Якщо варіанти слова віддалені одні від одних, то автор робив відповідні відсилачі до основного, на його думку, слова. Часто у Словнику використано так звані “драбинчасті покликання”, коли тлумачення подано біля основного слова, варіанти якого, наведені за абеткою, поєднує ланцюжок відсилачів (за допомогою позначки Див.).

Тлумачення у Словнику подано за допомогою літературного відповідника, описового тлумачення, відсилача до основого слова. Дуже поширені прикінцеві відсилання з позначкою Див. ще, які скеровують до варіантів та синонімів конкретного реєстрового слова. Відзначимо у словнику і багатство діалектної синонімії. Автор намагався згрупувати синоніми в межах однієї словникової статті.

Словник значно доповнює ті відомості, які сьогодні є в науковому обігові. Праця Г. Шила, окрім цього, є пам’яткою української лексикографічної науки 60-х років XX ст.

Завантажити словник

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *