Матейко К. Український народний одяг / етнографічний словник

 Видання містить цікавий етнографічний матеріал з питань термінології українського  традиційного одягу кінця ХІХ – початку ХХ століття. Словникова частина видання засвічує багатство народно-побутової лексики, широкі етнокультурні взаємозв’язки українців з сусідніми народами.

Лексичний матеріал словника згрупований у межах тематичних розділів — відповідно до наукової класифікації народного одягу («Загальні назви, що стосуються одягу»,  «Одягова тканина», «Сорочка», «Поясний одяг» і т. д.) та за статтю (чоловічий, жіночий).

Народна термінологія одягу, записана в різних областях України, дуже різноманітна, і цінність її полягає в тому, що вона значною мірою відображає багатий творчий досвід в цій сфері діяльності народу, його регіональне розмаїття й історичну глибину.

У кожному розділі слова подаються за абеткою. Близькі за звучанням варіанти назв з одним значенням (аксамит, оксамит; хусти, хустя; поділ, поділок і т. п.) подаються при основному, найбільш поширеному або першому за абеткою слові, а в покажчику всі слова залишаються на своєму місці (за абеткою) з відповідною відсилкою.

У випадках, коли однакові за написанням чи деякими фонетичними, морфологічними відмінностями назви мають різне чи не зовсім тотожне значення, вони подаються у словнику окремо зі своїми поясненнями чи з відповідними відсилками.

Окремо подаються слова-терміни з однаковим значенням, але різним написанням. Якщо при цьому немає якихось істотних нюансів у значенні слова, читач відсилається до відповідної статті, де розкривається зміст назви. Але при цьому обов’язково вказується місце побутування чи фіксації таких термінів-омонімів.

 

Завантажити словник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *