Обирай не хату, обирай сусіда

Рятівник Тихон Бабанський

У травні 1919 р. владу в Єлисаветі (Єлисаветграді) захопили григор’євці (повстанські частини отамана Никифора Григор’єва). На той момент Н. Григор’єв ще був союзником більшовиків, але вступив з ними в конфлікт за особистими, стратегічними, ідеологічними та економічними причинами. Н. Григор’єв був противником політики «воєнного комунізму». Всіх євреїв григор’євці вважали більшовиками або їх посібниками, тому проводили антисемітську агітацію. В травні 1919 р. григор’євці підняли повстання проти більшовиків і захопили Єлисаветград. 12 травня григор’євців вибили з міста місцеві більшовики. 13 – 15 травня частини Н. Григор’єва знову оволоділи Єлисаветградом. Їх повернення до міста супроводжувалося страшним єврейським погромом, який тривав з 15 по 19 травня. За різними джерелами загинуло кілька тисяч мешканців. Точну цифру жертв не встановлено.

Кілька єврейських родин були врятовані християнським населенням Єлисавета. Одним з них був Тихон Іванович Бабанський. Під час погрому він разом з дружиною переховував євреїв у своєму будинку на вулиці Олексіїївській,25 (нині Гагаріна). Ці єврейські родини жили навпроти, то ж знайшли порятунок у будівлі сусідів-християн. Щоб переконати погромників Т. Бабанський одягнув форму царського офіцера (вперше з часів війни) з шаблею та нагородами і став біля воріт. Від григор’євців та місцевих погромників, які до них долучилися, він почув, що ті шукають «жидів». Тихон Бабанський впевнено відповів їм, що тут ніяких жидів нема, а тільки християни, не пустивши їх навіть на подвір’я.  Погромники повірили йому. 20 травня погром припинили частини іншого повстанського ватажка Ткаченка. 8 червня 1919 р. врятовані євреї подарували ікону Бабанським. Ікона, подарована Бабанським, врятувала життя цій родині під час Голодомору 1932 – 1933 рр. Рідні Т. Бабанського виміняли її на хліб. Сам Т. Бабанський у той період був репресований.  Де зараз знаходиться ця ікона, на жаль, невідомо.

P.S. Зберігся план будинку, де Бабанські переховували євреїв. Надішлю невдовзі. Серед інших рятівників під час погрому 1919 р. була українка Марія Ракуленко, яка врятувала кілька десятків євреїв. Про це відомо з листа, який зберігається в музеї «Історія євреїв м. Єлисаветграда».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *