Боротьба України проти російської військової агресії на Донбасі

1. За понад два десятиліття Росія підготувала ідеологічний та військовий грунт для окупації України. Особливо це відчувалося в добу Януковича 2010-2013 рр., коли вище військове керівництво України мало відверто проросійські погляди. Серед вищих офіцерів України були прямі агенти ФСБ. Зокрема, Міністерство оборони очолював проросійський генерал Павло Лєбєдєв, який у 1991 р. відмовився присягати на вірність Україні. В лютому 2014 р. армію навіть намагалися використати проти активістів Майдану, але військові відмовилися виконувати злочинні накази.
2. В оперативно-тактичному плані та психологічно російські війська були готові до наступу на всій ділянці російсько-українського кордону. В березні 2014 р. розпочалася реалізація російської військової стратегії. Вона передбачала окупацію Криму, вторгнення проросійських терористів на Донбас, інформаційну війну проти України, знищення державної символіки, проведення псевдореферендумів, захоплення українських територій.
3. До червня 2014 р. військово-стратегічна ініціатива була в руках Росії та підконтрольних їй терористичних організацій ДНР та ЛНР. Проте вже в травні 2014 р. росіяни та сепаратисти зазнали серйозної поразки в Донецькому аеропорту, а в червні відроджена зусиллями волонтерів та держави українська армія перейшла в наступ. Було звільнено Лиман, Маріуполь, Слов’янськ, Краматорськ, Дружківку, Костянтинівку, Бахмут, Торецьк, Авдіївку, Красногорівку, Мар’їнку та інші міста Донецької та Луганської областей Поразка сепаратистів видавалася неминучою. До кінця серпня «ДНР» та «ЛНР були оточені.
4. Військовий розгром противника, відновлення контролю над східним кордоном України було справою кількох тижнів. Саме небажанням допустити завершення війни перемогою України стало причиною вторгнення на її територію кількатисячних вишколених російських військ під прикриттям артилерії з території Росії.
5. Це стало причиною Іловайської трагедії, коли кілька тисяч українських вояків потрапили в оточення. Отримавши гарантії з боку Росії про вільний вихід з-під Іловайська, так званим «зеленим коридором», українські вояки регулярних частин та добровольчих батальйонів потрапили в засідку та були підступно розстріляні. Однак значна частина військ прорвалася з оточення, захоплюючи в полон російських військових, знищуючи та відбиваючи у ворога техніку. Чимало українських військових загинуло. Ці події увійшли в історію як Іловайський котел. Весь світ побачив, що слово російського офіцера нічого не варте!
6. Однак навіть у надскладних умовах кінця серпня – вересня 2014 р. українським військовим вдалося втримати Донецький аеропорт, здійснити рейд тилами російських військ (найдовший у сучасній військовій історії), не допустити оточення та втрати стратегічно важливого Маріуполя.
7. Цей етап новітньої російсько-української війни, який із стратегічних міркувань, викликаних зовнішньо-політичними обставинами, був названий АТО завершився у вересні 2014 р. підписанням Перших Мінських домовленостей, яка посилювали міжнародну підтримку України та санкційний тиск на Росію.
8. Проте Мінські домовленості не зупинили військові дії на Донбасі. «Гарячими точками» російсько-української війни стали Донецький аеропорт та Дебальцеве. В січні 2015 р. українські військові, яких за стійкість назвали «кіборгами» після 242 денної оборони залишили літовище. В лютому 2015 р. після великих боїв з обопільними втратами Збройні Сили України покинули Дебальцеве, уникнувши оточення.
9. Під час боїв під Дебальцеве було підписано нові “мінські домовленості”, які мали зупинити бойові дії між ворогуючими сторонами. Проте вони знову були зірваними Росією та її сателітами.
10. В червні 2016 р. сепаратисти намагалися захопити Авдіївку, але зазнавши великих втрат відступили. З весни 2016 р. Україна не втратила жодного квадратного метра своєї території.
11. Іншою ділянкою російсько-українського конфлікту була дипломатична сфера. Протягом 2014 – 2019 рр. українській владі вдалося здобути міжнародну підтримку для відбиття військової агресії Росії, яку виключили з G-7 («Великої сімки»), позбавили права голосу в Раді Європи, ввели санкції, світова спільнота в більшості випадків не визнала російської анексії Криму та довела причетність російських військових та їх зенітно-ракетних комплексів до збиття лайнера «Боїнг – 777» малайзійських авіаліній.
12. Головними здобутками України за умов новітньої російсько-української війни стало відновлення боєздатної української армії, зростання національної свідомості населення. згуртування українського суспільства навколо ідеї незалежності та соборності України, отримання міжнародної підтримки та створення антиросійської дипломатичної коаліції.

Також радимо скористатися інформаційними матеріалами, розміщеними на офіційному сайті Українського інституту національної пам’яті за посиланням: https://uinp.gov.ua/informaciyni-materialy/vchytelyam/metodychni-rekomendaciyi/2163

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *