УСНИЙ РАХУНОК В ОСВІТНЬОМУ ОНЛАЙН СЕРЕДОВИЩІ МІКСІКЕ

KalashnikOlenaУСНИЙ РАХУНОК В ОСВІТНЬОМУ ОНЛАЙН СЕРЕДОВИЩІ МІКСІКЕ

Олена Калашник

У статті надається інформація про досвід участі школи у конкурсі з усного математичного рахунку Прангліміне, що проводиться на освітньому сайті Міксіке.

Формування обчислювальних навичок і зокрема навичок усного рахунку – одне з головних завдань, що вирішується у ході навчання дітей у школі.

Уміння рахувати в умі залишається корисною навичкою для сучасної людини, незважаючи на те, що вона володіє всілякими приладами, здатними рахувати за неї. Можливість обходитися без спеціальних пристроїв і в потрібний момент оперативно вирішити поставлену арифметичну задачу – це не єдине застосування даного навику. Крім утилітарного призначення, прийоми усного рахунку дозволяють навчитися організовувати себе в різних життєвих ситуаціях.

У дітей з міцними обчислювальними навичками набагато менше проблем з математикою. Усний рахунок (математичні обчислення, які виконуються без калькулятора, комп'ютера, ручки…) сприяє поглибленню і концентрації уваги учнів, розвиває оперативну пам'ять та логічне мислення дитини, формує прийоми усних обчислень, які активізують розумову діяльність учнів та уміння оперативно дібрати потрібний максимально ефективний конкретній ситуації алгоритм, підвищують швидкість реагування.

Але щоб дитина швидко рахувала, виконувала найпростіші перетворення, необхідний час для відпрацювання навичок. 5-7 хвилин усного рахунку на уроці недостатні для розвитку і закріплення обчислювальних навичок, якщо немає системи.

Завдання вчителя полягає в тому, щоб знайти максимум педагогічних ситуацій, в яких учень прагне вдосконалювати навички виконання арифметичних дій. Постійне тренування і поступове ускладнення розв’язуваних задач и вправ дозволяють підвищити швидкість та якість усного рахунку.

Декілька років поспіль під час Тижня математики у школі проходив конкурс усного  рахунку. Для його проведення готувалося багато роздавального матеріалу, тому що кожний учасник  отримував 100 прикладів на додавання, 100 прикладів на віднімання, а потім – на множення і ділення у своїй віковій категорії. Відповідної підготовки потребувало і тренування до конкурсу. А перевірити роботи…

Багато проблем вирішило освітнє онлайн середовище Міксіке, що дає можливість провести змагання по усному математичному рахунку в режимі онлайн.  Тренування – у будь-який час, зручний для дитини, вдома чи в школі, і стільки разів – скільки витримає. Приклади – відповідно до віку, від простого до складного. Можна побачити помилки, проаналізувати їх, щоб не допустити наступного разу. Можна порівняти свої досягнення сьогодні і завтра, цього разу і попереднього, успіхи свої і однокласників.

У 2014-2015 н.р. ми вперше брали участь у змаганні з усного математичного рахунку  Прангліміне, що проходило в режимі он-лайн на освітньому сайті Міксіке. 31 учень 2-8 класів школи, пройшовши три етапи, мали можливість порівняти свої навики усного рахунку з  уміннями своїх ровесників з інших областей України. Приємно зазначити, що учениця 8 класу зайняла 6 рейтингове місце серед 218 восьмикласників України, які брали участь у змаганні, учениця 7 класу  – 10 з 137 семикласників, учень 4 класу  – 18 з 327 однолітків. Крім того, наш 7 клас за підсумками трьох етапів ввійшов у п’ятірку кращих класів України.

Рейтингова таблиця Прангліміне дала можливість визначити та відзначити переможців на шкільному рівні.  

Крім організації змагання з усного рахунку ми використовували тренувальну площадку для формування обчислювальних навиків на уроках. Наприклад, на уроці у 6 класі з теми «Додавання чисел з різними знаками» учні достатнього та високого рівня, що швидше справилися із вправами, виконували за комп’ютерами завдання конкурсу усного рахунку «Прангліміне» (розділ «Тренування з цілими числами. Додавання. Стандарт»). Час для виконання обмежений автоматично.

Усний рахунок у поєднанні з грою за комп’ютером, як це передбачено Прангліміне, стимулює дітей оволодівати різними стандартними та нестандартними прийомами усної лічби, розвивати навички роботи з мишкою.

Міксіке  – освітнє онлайн середовище, що надає можливість вчителям, учням і батькам створювати та використовувати  власні  навчальні онлайн матеріали, а також використовувати онлайн-колекцію навчальних  матеріалів, яку спільними зусиллями створили педагоги – учасники проекту.

Освітнє онлайн середовище Міксіке дозволяє організовувати та проводити навчальні змагання серед учнів школи,   між учнями різних шкіл області або країни, а також між школами різних країн Європи. Більш докладно про Міксіке на сайті http://lviv.miksike.net .

 

 

Використані джерела

  1. Устный счет: как научиться считать в уме –  (http://4brain.ru/schitat-v-ume/
  2. Проект Міксіке – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://lviv.miksike.net

 

 

Comments

  1. Олено Анатоліївно, Ви підняли дуже важливе питання. Дійсно, учні перестали рахувати усно. Буду використовувати Ваш досвід для навчання своєї дитини.

  2. Дякую за змістовний і цікавий матеріал. Ще раз переконалася, що важливо не тільки знати як покращити навчальний процес, а й уміти це робити. Ви, колего, є прикладом практичної реалізації кращих освітянських ідей. Натхнення вам і подальших успіхів!!!

  3. Дякую Олено Анатоліївна за цікавий матеріал. Діти дійсно не вміють усно рахувати. В цьому році і ми вирішили з учнями прийняти участь у конкурсі. Підкажіть, будь-ласка, результати у таблиці відображаються після завершення конкурсу чи ні, і як їх можна побачити?

Залишити відповідь