Міністерство освіти і науки України впроваджує ініціативи з “відкритої науки”

26 березня 2019 року в бібліотеці КПІ відбулося відкриття першого в Україні семінару «Crossref LIVE Kyiv». Як зазначив генеральний директор директорату науки МОН Дмитро Чеберкус, що зараз МОН готує та вже впроваджує низку ініціатив з «відкритої науки», метою яких є створення умов для інтеграції української науки до світового та європейського простору, щоб наші вчені і результати їх досліджень були доступні для міжнародної спільноти.
Один із кроків, які вже зроблено, – змінено вимоги до наукових фахових видань України. Тепер, щоб входити до відповідного переліку, редакції видань мають присвоювати кожному опублікованому матеріалу міжнародний цифровий ідентифікатор DOI (Digital Object Identifier).

Що таке DOI?

DOI або ідентифікатор цифрового об’єкту – це присвоєний номер електронного документа в глобальній мережі Інтернет, завдяки якому суттєво спрощується пошук і використання матеріалів.
Найчастіше дана технологія використовується в наукових колах. Основною особливістю є те, що об’єкт з ідентифікатором може видалити тільки видавець, тобто організація, яка розмістила його.
Посилання складається з двох частин – префікса і суфікса, в які можуть входити як цифри, так і букви кириличного формату. Префікси ідентифікують видавця, в той час як суфікс – це безпосередньо номер об’єкта. Важливо, що у одного видавця може бути нескінченна кількість розміщених матеріалів, проте суфікс кожного з них повинен бути унікальним.

Для чого потрібне присвоєння DOI?

В наукових колах до джерел інформації ставляться досить акуратно, оскільки при використанні в процесі роботи будь-якого факту необхідно перевіряти його достовірність. При вивченні суперечливих і глибоких питань, таких фактів, а відповідно і джерел літератури можуть бути тисячі. Саме з цієї причини з’явилася необхідність в захищеній системі зберігання статичних об’єктів, які не можуть бути видалені або перенесені.
Саме наявність цифрового ідентифікатору DOI робить наукову публікацію видимою для професійних пошукових систем. Це дозволяє науковцям з усього світу легше знаходити її та відстежувати цитування.

В Україні послугами з присвоєння ідентифікатора DOI здебільшого користуються від агентства Crossref.

Дмитро Чеберкус пояснив:  «минулого року був підписаний меморандум з цією організацією, щоб спільно допомагати видавництвам у впровадженні ініціативи з присвоєння міжнародних ідентифікаторів.  І ось зараз ми проводимо перший семінар, де близько 200 представників видавництв з усієї України дізнаються про особливості присвоєння  DOI, чим він допомагає виданню та автору публікації, чим корисний для наукових бібліотек тощо. Учасники можуть напряму поспілкуватися з представниками Crossref та поставити їм запитання. Цей семінар також допоможе ідентифікувати нового гравця в надання публікаційних послуг – наукові бібліотеки університетів».

Д.Чеберкус  додав, що інформаційна підтримка є одним з напрямів співпраці між МОН та Crossref. Не менш важливою є також взаємодія у межах програми Cited-by, яка допомагає видавцям з’ясувати, хто процитував публікації у їхньому журналі та підраховує кількість цих цитувань. На базі цієї програми Crossref  саме зараз створюється український відкритий індекс наукового цитування.

 

Джерела:https://cutt.ly/3waLXt, https://cutt.ly/3waLKq.